Mașina cu numere UK cu volan pe partea dreapta

05 may 2020 245

1. Mașina este cu numere de Marea Britanie, volanul e pe partea dreapta, am permis englezesc și sunt cetățean român. Dacă vreau sa plec cu mașina în Republica Moldova și ma oprește politia pe timp de noapte, îmi poate da amenda? Si în ce situație nu au voie sa îmi dea amenda atunci când circul noaptea?
2. Daca întru în Moldova cu mașina și vreau sa o duc la dezmembrări imediat ce întru în tara, de ce acte am nevoie?
3. Daca schimb volanul de pe partea dreapta pe stânga, o pot înregistra în Moldova?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Veronica,

Vă atașez linkul de mai jos cu acest subiect:

https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/masinile-cu-volanul-pe-dreapta

06 may 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Mașina introdusa in țară va fi sub control vamal, iar legislația în domeniu interzice dezmembrarea auto. Pentru dezmembrare e necesar să achitați taxele de import, contrar riscați amenda cît și plată contravalorii auto, cost estimat de serviciul vamal.

06 may 2020