Mașină cumpărată în leasing

08 june 2022 57

Bună! Am cumpărat o mașină în leasing, dar am achitat doar 2 rate lunare. De 3 luni nu am achitat nimic, iar automobilul l-am împrumutat unui prieten care l-a accidentat foarte grav. Automobilul nu mai poate fi reparat. Unica soluție este să-l vând la piese (pentru aproximativ 400 euro). Prețul cu care am cumpărat mașina este 7.900 Euro.
Vreau să știu la ce să mă aștept acum - leasingul nu a fost achitat, automobilul e distrus?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Fiodor o să fii acostat în instanța de judecată pentru achita suma pe automobil, nu importă ce s-a întâmplat cu această mașină.

08 june 2022