Masina din Marea Britanie introdusa in MD

15 september 2020 363

Buna ziua. Un prieten a fost nevoit sa scoata din Moldova o masina cu numere de Marea Britanie, m-a rugat pe mine s-o introduc din nou. Eu detin permis de conducere britanic. Eu pot acum sa intru in tara cu o alta masina cu numere straine? Este vreo modalitate de a ma renunta la procura facuta pe numele meu care expira in 2 ani?

Jurist comments 1

  • Advocate trainee

Bună Victor, din păcate nu ve-ți putea introduce alt mijloc de transport până ce nu-l ve-ți scoate pe cel introdus. Dacă automobilul există vă recomand să-l scoateți de pe teritoriul RM, dacă nu mai există atunci când veți dori să efectuați vrio operațiune vamală, organul vamal va depista automobilul introdus,... mai detaliat o să vă aplice amendă și vor solicita să achitați valoarea mijlocului de transport, ulterior după achitarea amenzii și a valoarei automobilului ve-ți putea introduce alt automobil.

16 september 2020