Masina luata in credit

14 november 2019 41

Buna ziua. Daca masina este luata in credit, eu am dreptul sa o vand?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Da, aveți dreptul dacă, automobilul nu este gajat.
Mai jos vedeți ce dispune Codul civil la art. 727 în acest sens:
Debitorul gajist nu are dreptul să vîndă sau să înstrăineze în alt mod bunurile gajate dacă legea (inclusiv art. 697 alin. (1)) nu prevede altfel sau dacă nu s-a... mai detaliat convenit altfel cu creditorul gajist, cu excepția cazurilor cînd dispune de autorizație în acest sens, eliberată de creditorul gajist (de toți creditorii gajiști, în cazul gajului următor).
Debitorul gajist nu are dreptul să transmită bunul gajat în folosință gratuită sau oneroasă fără consimțămîntul scris al creditorului gajist, dacă nu s-a convenit altfel cu creditorul gajist.

14 november 2019