Masina second-hand

15 october 2019 39

Acum o săptămână, am cumpărat o mașină second-hand si peste 3 zile s-a defectat. Ce pot sa fac in acest caz?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă a-ți încheiat un act de vânzare-cumpărare atunci una din obligaţiile ce îi revin vânzătorului este aceea de a-l garanta pe cumpărător pentru eventualele vicii ascunse ale lucrului vândut, în sensul că vânzătorul trebuie să-i asigure cumpărătorului folosinţa utilă a lucrului care face obiectul contractului de vânzare-cumpărare.

Urmează de stabilit... mai detaliat dacă defecte sunt vicii ascunse sau defect apărut în urma exploatării automobilului de către dvs acest fapt fiind posibil de probat printr-o expertiza tehnica.

Ulterior dacă se demonstrează vinovăția vînzătoruli sunteți în drept la plata despăgubirilor or rezoluțiunea contractului V-C.

15 october 2019