Masina sotului cu numere straine poate fi introdusa in tara de catre sotie?

27 february 2019 160

Buna ziua. Rrog sa-mi raspundeti. Sotul detine masina cu numere straine pe numele sau ce s-a aflat mai mult de 180 de zile pe teritoriu R.M, si de aceea a iesit cu ea din tara pana in Ucraina ca mai apoi sa intre iar in tara, dar cu parere de rau a decedat. La moment masina se afla in Ucraina si e inregistrata pe numele sotului, el e decedat. Exista posibilitate ca eu ca sotie sa o aduc in tara ( procura nu detin)?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
În cazul deținerii dovezii că bunul a fost înregistrat pe soț, la moment, urmează să deschideți un dosra succesoral la notar, ulterior, în baza actelor eliberate să moșteniți auto, să mergeți să ridicați din Ucraina și circulați în voie.

07 june 2019