Masina straina in RM

08 january 2019 259

Salutare! Sunt cetatean al Republicii Moldova, am permis de conducere european (IT) si acte de identitate romanesti. Intrebare mea este: cat timp pot sa stau in Republica Moldova cu o masina imatriculata in Europa? Care sunt conditiile? Cad sub incidenta regulii de 180 de zile? Sau pot sa stau cat doresc, achitand Taxele pentru folosirea drumurilor? Rog un raspuns cat mai detailat. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Daca aveti domiciliul in străinătate, atestat printr-un act de identitate emis in statul străin, precum si daca aveti un permis de conducere eliberat de autoritățile străine-
Puteti sa va aflati cu masina in RM pe mai multe perioade de 180 de zile, maxim 3 ani (termen de... mai detaliat admitere temporara).
Termenul poate fi prelungit, la cererea motivată, pînă maxim la 10 ani.
Regula respectivă se refera la toate masinile, inclusiv la cele mai vechi de 10 ani, înmatriculate într-un stat strain, cu mentiunea ca cele mai noi de 10 ani, pot fi înmatriculate in RM, cu achitarea drepturilor de import.

08 january 2019