Masina utilizata de 2 soferi: incepator si cu experienta

22 november 2018 276

Buna ziua. Am o intrebare destul de curioasa. O masina este utilizata de 2 soferi. Un sofer incepator care are obligatia sa lipeasca pe masina indicatorul galben de "Incepator" in forma semnului de exclamare. Pe de alta parte, al doilea sofer cu mai multi ani de experienta, nu are dreptul sa utilizeze masina cu acest indicator lipit pe ea, riscand amenzi.
Este vreo norma care reglementeaza asemenea situatii, astfel incat soferii sa nu lipeasca/dezlipeasca zilnic aceste indicatoare in functie de cine utilizeaza masina? Va multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

contraventie este doar NEsemnalizarea vehiculului cu semnul distinctiv.

22 november 2018