Masini cu numere straine inmatriculate in Transnistria

22 november 2018 215

Buna ziua. Am intrat cu masina cu numere IT pe la vama Leuseni 4 ani in urma in mod legal si peste 3 zile am iesit pe la postul vamal Criuleni. Dupa care am inmatriculat masina in Transnistria. Am declarat la vama Criuleni ca am iesit din tara. Anul acesta la vama imi cer sa scot masina din tara, pentru ca iesirea Criuleni nu e valabila. Cum sa procedez? Multumesc.

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Ludmila.

Termenul maxim de aflare pe teritoriul Republicii Moldova a unităților de transport cu numere de înmatriculare străine (înmatriculate în străinătate sau în regiunea transnistreană) va constitui 180 de zile într-un interval de 12 luni consecutive.

Dreptul de aflare pe teritoriul țării noastre pe un termen mai mare de 180 de... mai detaliat zile îl vor avea doar autovehiculele introduse de către persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care dețin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, cu condiţia achitării vinietei de 180 de euro pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile de aflare a autovehiculului pe teritoriul ţării noastre.

Prin urmare, trebuie să vă conformați solicitării colaboratorilor vamali de a scoate mașina din țară, deoarece aceasta nu este înmatriculată în Republica Moldova și a depășit termenul permis de aflate pe teritoriul țării.

Vedeți aici poziția Serviciului Vamal: https://customs.gov.md/ro/content/atentia-posesorilor-de-autoturisme-inmatriculate-strainatate-sau-regiunea-transnistreana

08 november 2019

Buna ziua! Deci automobilul a fost adus in tara 5 ani in urma deja si tot atunci a fost facuta devamarea in pmr. Fiind scoasa din vama Moldovei pe la vama Criuleni (au zis cai valabila iesirea in acea vama). Pina anul trecut totul a fost ok. De atunci de... mai detaliat doua ori pe an persoana (locuieste in Italia) intra in tara cu alta masina cu numere de italia. Anul trecut iau zis in vama ca nu mai are voie sa intre cu alta masina cu numere straine cum ca mai are una... problema este ca deja acea masina este cu numere pmr cum as putea eu acuma so scot din tara daca ea nu mai are numerele celea straine cu care a intrat?Si de ce in decursul acestor ani de cind a fost devamana nu a aparut niciodata aceasta problema in vama iar anul trecut dupa 4 ani a aparut? i sa dat citatie si deci a fost achitata anul trecut in noiembrie o amenda, insa persoana in cauza nu poate nici anul acesta intra in md cu alta masina cu nr straine.

12 november 2019