Măsurarea vitezei în mișcare

16 november 2019 150

Automobilul INP în timpul deplasării a fixat depășirea vitezei. Este valabilă această constatare?

Jurist comments 2

Olga Turcan
  • Advocate

In dependenta de circumstantele contraventie.
Cert este ca nici un aparat de constatare nu poate identifica viteza exacta a unui autovehicol, asa gen de decizii cu privire la contraventiie au tot dreptul de a fi contestate in instanta de judecata deasemenea se mai pot enumera si inca citeva incalcari al agentului... mai detaliat constatator la intocmirea procesului-verbal. Doar ca trebuie sa tineti si contul de termenul in care puteti contesta decizia.

16 november 2019
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Automobilele INP sunt intruchipate cu radarele de tip ISKRA care permit măsurarea vitezei din mișcare.

18 november 2019