Menajera neplatita

29 december 2018 26

Buna ziua. Am lucrat menajera 1 luna si 3 saptamani. La cererea mea, stapanul nu a dorit sa facem un contract intre noi, el mereu imi facea observatii la care ramineam socata. Pana intr-o zi am lasat totul balta si am plecat, explicand sotiei ca nu mai rezist. Banii pe ultima saptamana nu vrea sa mi-i dea - 1.850 lei. Am dreptul sa-l dau in judecata sau nu? Acum din nou a afisat anunt - isi cauta menajera.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Maria,
Ați putea să vă adresați cu o plângere la Inspectoratul de Stat al Muncii în care sa explicați detaliat tot ce și cum a avut loc și sa solicitați atragerea persoanei la răspundere contravențională. După ce persoanei I se întocmește un proces-verbal cu privire la contravenție solicitați de la... mai detaliat această instituție copia Procesului-Verbal cu privire la contravenție și adresați-vă în instanța de judecată sa solicitați încasarea salariului restant și a dobânzii de întârziere care la fel o puteți solicita.

29 december 2018