Mergem cu sotul sa depunem cerere de divort

27 july 2019 74

Buna ziua. Mergem cu sotul sa depunem cerere de divort. Nu știu la ce sa ma aștept și sincer, mi-e frică. Avem apartament luat în credit. El a achitat prima tranșă. Banii au fost adunati de el și împrumutati de la familia lui. Cum partajam bunurile comune?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Partajul se face în jumătate, astfel fiecărui soț revenindui 1/2 din bunuri dobândite în timpul casatoriei cît și 1/2 din datorii.
Sau puteți renunța in favoarea unuia atît la cota din apartament cît și datoria pentru acesta.

28 july 2019