Merita sau nu sa contest procesul-verbal?

26 november 2021 64

Bună. Astăzi mi-a fost intocmit proces-verbal pentru comiterea unui accident rutier. In timp ce ma deplasam pe in drum public fără marcaje, într-o curba am iesit pe contrasens, deoarece pe sensul meu de direcție al meu era staționata o mașină. Cauzele care au condus la producerea accidentului sunt: vizibilitatea redusă, carosabilul ud și faptul că mașina staționată nu avea pus triunghiul de presemnalizare. Cu toate acestea, sgentul constatator afirma ca accidentul s-a produs din cauză că nu aveam instalate pneuri de iarna, chiar dacă temperatura aerului era de +17 grade. Are rost să depun contestație împotriva procesului-verbal? Am șanse să câștig sau doar o să pierd timpul și banii în instanță? Daunele masinii mele sunt estimate la 1.500€. Va mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă considerați ca ați fost lezat in drepturi puteți contesta și sa va apărați poziția in instanța de și din speța reiese mai multe obligații din partea Dvs care urmau a fi respectate ceea ce ducea la evitarea impactului.

28 november 2021