Metoda de calcul a concediului medical

14 june 2018 466

Buna ziua. Situatia e urmatoarea. Activez la o companie de stat de 7 luni. Dupa 6 luni lucrate, am fost nevoit sa merg la spital pentru o interventie chirurgicala si mi s-a deschis concediu medical. Durata totala a fost de 31 de zile. Intrebarea mea e urmatoarea: Cum se calculeaza acest concediul medical? Ei mi-au calculat 6 luni cu salariul meu de baza si 6 luni la 0 lei. Astfel media fiind una foarte mica. Din cate stiu eu daca eu nu am activat ultimile 6 luni pana a ma angaja la aceasta institutie, dupa lege se calculeaza venitul meu pe 6 luni, iar celelalte 6 luni in care nu am activat nicaieri se calculeaza cu salariul minim pe economie in sectorul real. Va rog mult sa ma ajutati.

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Eugen, vedeti art. 7 din legea data: http://lex.justice.md/viewdoc.php?id=313082&lang=1

16 june 2018