Mi-a fost aplicata amenda si sechestrat contul fara a fi informata despre aceste actiuni

02 april 2023 50

Buna ziua. Ceva timp in urma am fost chemata la sectorul de politie, unde am fost informata ca o persoana a depus o plangere la politie pe faptul pretinsei calomnieri de catre mine. De atunci nu am mai fost anutata daca mi-a aplicata amenda. Cu toate acestea, a fost aplicat sechestru pe contul de card si au fost extrasi bani de pe acel cont. La banca mi-au confirmat ca sechestrul a fost plasat de un executor judicatoresc. Sunt legale aceste actiuni ale agentului constatator, si anume aplicarea amenzii fara a ma informa si a notifica despre necesitatea achitarii acesteia?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Acțiunile executorului ar părea să fie legale, or el nu verifică procedura de aplicare a amenzii ci doar asigură executarea silită a acesteia. Desigur Executorul urma să vă notifice despre intentarea procedurii de executare și să vă acorde termen de achitare binevolă.
Dacă considerați că nu v-a fost respectat dreptul... mai detaliat la informare prin comunicarea deciziei de sancționare, puteți solicita repunerea în termen și contestarea acelei decizii.

03 april 2023