Mi-a fost intocmit proces-verbal, dar nu am primit copia acestuia

31 january 2020 51

Buna. Pe data de 28.01.2020 am fost oprit de un echipaj de patrulare si mi-a fost intocmit proces-verbal pentru faruri xenon. In realitate, automobilul este dotat cu faruri LED instalate de mine. Nu am semnat procesul-verbal, care a fost semnat de un martor. Au plecat fara sa-mi dea o copie. Spuneti-mi: pentru faruri LED tot se aplica amenda? Ce pot face in aceasta situatie daca nu am copia procesului-verbal?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Problema e că s-au intervenit ne specializat in construcția din fabrica a auto, prin modificarea condițiilor tehnice.
În lipsa procesului, puteți merge la sediu INP In Chișinău e vorba de str. Doina 102 și solicitați o copie și contestați, identificați posibile erori sau neajunsuri.
Lipsa unui interes, va finaliza cu demararea procedurii... mai detaliat de executare silită, ce va impune cheltuieli suplimentare.

31 january 2020