Mi-a fost inundat apartamentul

06 july 2021 94

Buna ziua. Apartamentul meu a fost inindat de la vecinii de mai sus, care nu locuiesc in apartament mai mult de 10 ani. Apa s-a scurs din teava centrala de canalizare care ducea spre apartamentul vecinilor. Am mers in judecata, unde am primit raspuns ca nu este vina vecinilor, ci a Apa Canal Chisinau, care este proprietarul tevii respective. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

În situația respectivă înaintați o cerere prealabilă către Apa Canal si anexați înscrisul care dovedește vinovăția acestora și solicatați despăgunirile necesare, ar fi bine să evaluați prejudiciul prin intemediul unui expert individual ca să probați suma care o pretindeți.

În caz de refuz de satisfacere a cererii dvs vă adresați... mai detaliat ulterior în instanța de judectă.

07 july 2021