Mi-a fost retras permisul de conducere

02 february 2022 356

Buna ziua. Am fost prins de politie in timp ce conduceam in stare de ebrietate si mi-a fost retras permisul de conducere pe un termen de 3 ani. Cum pot să-mi restabilesc permisul, avand in vedere ca termenul de 3 ani a trecut?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Dumitru.

Persoanele condamnate printr-o hotărâre judecătorească cu pedeapsă penală sau sancțiune contravențională de privare de dreptul de a conduce vehicule pe un termen de un an și mai mare pot fi repuse în dreptul de a conduce vehicule, la expirarea termenului de privare, cu condiția susținerii probei teoretice a... mai detaliat examenului de obținere a permisului de conducere la categoriile/subcategoriile de vehicule din permis solicitate.

Persoanele sancționate contravențional cu privare de dreptul de a conduce vehicule pe un termen mai mic de un an sunt repuse în dreptul de a conduce vehicule, la expirarea termenului de privare, fără susținerea examenului de obținere a permisului de conducere.

05 february 2022