Mi-a fost retras permisul de conducere pentru stare de eribretate pe 3 ani

27 july 2019 293

Mi-a fost retras permisul de conducere pentru stare de eribretate pe 3 ani, din 2016 pana in 2019. Acuma m-am dus sa-mi iau permisul, dar mi-au spus ca daca vreau permisul, trebuie sa particip la programul la morga si sa platesc 4.000 lei. La mine in hotarare scrie ca sunt lipsit pe 3 ani si amenda de 7.000 lei si mai mult nimic. Eu amenda am achitat-o in 72 ore. Ce pot face in acest caz? Multumesc.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Ștefan.

Presupun că ați căzut sub incidența programului „Drink & Drive” conform art. 21(1), alin. (2) din Legea privind siguranţa traficului rutier.

Acesta este un program probațional specific de reabilitare a persoanelor condamnate pentru infracțiuni săvârșite prin conducerea autovehiculelor sub influența băuturilor alcoolice şi are drept scop prevenirea recidivei.

Costul participării la... mai detaliat program este de 4.000 lei. Programul este structurat în 12 sesiuni individuale și de grup, în cadrul cărora, participanții la program sunt antrenați în diverse activități, inclusiv de asistență la Centrul de Medicină Legală (morgă) și în spitale.

16 october 2019