Mi-au arestat cardul de salariu

03 june 2020 87

Am avut judecata cu o companie de creditare. Acum doua luni m-am angajat oficial si mi-au arestat cardul de salariu. Nu am alt venit si am doi copii minori, am de achitat gazda etc. Ce pot sa fac?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna ziua Irina,

Conform legii executorul poate retine doar 20% din veniturile Dvs. Restul sumei o puteti folosi pentru necesitatile Dvs.

04 june 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru inceput mergeti la executor si informati despre situație solicitați sa va deblocheze cardul si sa retina suma conform legii adică:
106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte... mai detaliat venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

Depuneti cerere scrisa cu stampila acestuia de intrare, daca nu sunt rezultate, puteți depune o plingere la uniunea executorilor judecătorești cît și la ministerul justiției privind actiunile ilega ale executorului, sunt organele de control al activității acestora.

04 june 2020