Mi-au fost furate placutele de inmatriculare

09 april 2021 48

Buna! Cateva zile in urma mi-au fost furate placutele de inmatriculare de la un automobil inregistrat in LT. Ca urmare, am depus o plangere la Politie si am confirmare de acolo. Este vreo posibilitate sa primesc un document confirmativ sau placute temporare, care mi-ar permite circulatia pe teritoriul RM pentru un termen limitat de timp, pana la eliberarea noilor placute de inmatriculare?

Jurist comments 3

  • Legal consultant

Buna dl. Denis, sigur faceți rost de un certificat de la poliție, certificatul să fie cu semnătură și ștampilă umedă pentru al prezenta polițiștilor. De dorit în certificat să fie menționat, precum că temporar sînteți în drept să vă deplasați cu automobilul fără plăcuțe, de dorit să fie indicat în... mai detaliat certificat Email, telefonul de contact cu polițistul, care v-a eliberat certificatul, în caz cînd vor apăra întrebări, fiindcă ai de furcă cu diferiți polițiști, unii cîte o dată nu cunosc carte, dar știu să se folosească de telefoane.

10 april 2021

Va multumesc pentru raspuns.

A-ti putea sa-mi spuneti vreo lege care mi-ar oferi acest drept?

In regulamentul circulatie rutiere al RM este scris ca circulatia fara placute de inmatriculare este interzisa, iar masina urmeaza a fi ridicata si plasata la o parcare speciala. Nimic despre exceptii.

Apreciez timpul si intiativa... mai detaliat dvs. Multumesc

10 april 2021
  • Legal consultant

Denis, în afară de REGULAMENT menționat de tine, nu este.Eu ți-am menționat să faci rost de certificat, cu semnătură și ștampilă umedă pentru a evita rîdicare automobilului, ca atare polițiști sunt diferiți, care știe să citească sunt și care nu cunosc literile. Trebue să fii atent pe cine dai la... mai detaliat drum.

10 april 2021