Mi-au fost furati doi iepuri si trei gaini

02 september 2020 40

Am depus plangere, dar politia nu vrea sa faca nimic si spune ca nu poate sa aresteze faptuitorul, pentru ca suma prejudiciului e mai mica de 2.000 lei (e aproximativ 1.500 lei). Ce putem face in cazul acesta? Putem sa ne adresam la procuratura?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Dl. Sergiu făptuitorul nimerește sub Codul penal Articolul 186. Furtul
(1) Furtul, adică sustragerea pe ascuns a bunurilor altei persoane,
se pedepseşte cu amendă... mai detaliat în mărime pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.
(2) Furtul săvîrşit:
b) de două sau mai multe persoane;
c) prin pătrundere în încăpere, în alt loc pentru depozitare sau în locuinţă;
d) cu cauzarea de daune în proporţii considerabile
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1350 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 4 ani.
(21) Furtul bunurilor de patrimoniu cultural din siturile arheologice sau din zonele cu potenţial arheologic
se pedepseşte cu amendă în mărime 1350 la 2350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 5 ani.
(3) Furtul săvîrşit:
a) în timpul unei calamităţi;
b) de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală
se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 6 ani cu (sau fără) amendă în mărime de la 1350 la 3350 unităţi convenţionale.
(4) Acţiunile prevăzute la alin. (1)–(3) săvîrşite în proporţii mari
se pedepsesc cu închisoare de la 5 la 10 ani.
(5) Acţiunile prevăzute la alin. (1)–(3) săvîrşite în proporţii deosebit de mari
se pedepsesc cu închisoare de la 7 la 12 ani. În cazul DVS făptuitorul a furat bunul de suma 1500 lei, se califică pe art. 186 al2 CP, e o infrațiune mai puțin gravă, care pervede pedeapsă pînă la 4 ani, muncă neremunerată. Arestul poate fi aplicat pentru infacțiuni grave, excepțional de grave. În cazul DVS poliție e în drept să nu aplice măsura de reprimare arest. Codul penal Articolul 109. Împăcarea
(1) Împăcarea este actul de înlăturare a răspunderii penale pentru o infracţiune uşoară sau mai puţin gravă, iar în cazul minorilor, şi pentru o infracţiune gravă infracţiuni prevăzute la capitolele II – VI, la art.264 alin.(1) din Partea specială, precum şi în cazurile prevăzute de procedura penală, dacă persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa sa nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca rezultat al împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani.
(2) Împăcarea este personală şi produce efecte juridice din momentul pornirii urmăririi penale şi pînă la retragerea completului de judecată pentru deliberare.
(3) Pentru persoanele lipsite de capacitate de exerciţiu, împăcarea se face de reprezentanţii lor legali. Cei cu capacitate de exerciţiu restrînsă se pot împăca cu încuviinţarea persoanelor prevăzute de lege.
(4) Împăcarea nu se aplică în cazul persoanelor care au săvîrşit asupra minorilor infracţiuni prevăzute la art. 171-1751, 201, 206, 208, 2081 şi 2082. DVS puteți să mergiți și la așa ceva.

02 september 2020
Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Arestul nu poate fi aplicat la dorința dvs fiecare componentă de infracțiune prevede diferite tipuri de pedeapsă mai ales pentru astfel de acțiuni dacă au fost comise prima data.

Suma prejudiciului se încadrează în componența art 186 indicat mai sus, prin urmare puteți înainta o plîngere direct la procuratură.

03 september 2020