Mi-au fost ridicate placutele de inmatriculare si mi-a fost evacuata masina

22 november 2021 50

Buna ziua. Am fost oprit de un echipaj de politie. Un membru al acestuia a considerat că geamurile mașinii mele sunt umbrite (fără a le testa cu un aparat special), după care a verificat documentele și mi-a comunicat că-mi ridică plăcuțele de înmatriculare. Nu am semnat nimic, nu am luat documetele de la el. După ce au scos plăcuțele de înmatriculare, mi-a zis să parchez mașina puțin mai înainte. În timp ce mutam mașina la parcare, același polițist s-a apropiat și mi-a comunicat că a înregistrat cum conduc automobilul fără plăcuțe de înmatriculare. Prin urmare, a chemat evacuatorul să-mi ducă mașina la parcarea specială și a întocmit încă un proces-verbal pentru conducerea automobilului fără plăcuțe de înmatriculare. Când am mers să ridic mașina de la parcarea speciala, am achitat pentru evacuare și parcare, dar nu vor să-mi elibereze plăcuțele de înmatriculare. Mi-au spus că trebuie să achit amenda și să scot pelicula, în caz contrar nu mi le eliberează. Nu am semnat nici unul din cele două procese-verbale. Daca le contest, am sanse sa castig procesele? Daca da, ajutati-ma, va rog, cu formularea cererii de contestare. Ma deranjeaza in special incalcarile comise de agentul constatator. Acesta putea din start sa-mi propuna sa scot pelicula fara a intocmi proces-verbal. El, insa, m-a impus de fapt sa ma deplasez fara placute de inmatriculare si mi-a evacuat masina.

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Legal consultant
  • Other violations

Buna ziua domnule Cristian , actiunile poliției sunt vădit ilegale.
Vă pot ajuta cu formularea unei contestații, pentru aceasta este necesar de a obține copia proceselor verbale cu privire la contravenție. Vă rog să îmi trimiteți un mesaj pe adresa electronică filip.rotaru98@gmail.com în care să specificați unde a... mai detaliat avut loc incidentul pentru a vă putea ghida referitor pașii pe care urmează să-i întreprindeți .

25 november 2021