Mi se va permite sa plec peste hotare?

11 april 2018 168

Am datorie la stat, o suma mare, in jur de 50.000 lei. Judecata trebuie sa fie pe 25.04.2018. Daca ma prezint la judecata si judecatorul imi aplica amenda in suma data de bani, si imi va oferi sansa sa nu achit toata suma odata, dar pe rate, mi se va permite sa plec peste hotare, daca amenda va fi deja aplicata?

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Mihail.

Atât timp cât nu există o hotărâre judecătorească prin care vi se aplică interdicția de a părăsi țara, dumneavoastră sunteți liber să plecați peste hotare.

Pentru a afla dacă aveți deja o astfel de interdicție, adresați-vă la Poliția de Frontieră.

O zi bună.

11 april 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Mihail,
Să înțeleg că este vorba despre o amendă aplicată prin sentința primei instanței, iar dvs nu ați fost de acord cu pedeapsa și ați atacat-o !?
Dacă este posibil să ne spuneți despre ce articol, alineat și literă este vorba? Să vedem ce soluții există în cazul Dvs.

12 april 2018