Mijloace de autoaparare

06 october 2021 126

Buna ziua. Se permite folisirea bastonului telescopic si a sprayului lacrimogen pentru autoaparare? Mersi.

Jurist comments 6

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Subiectul autoapărare este foarte sensibil și adesea oamenii îl înțeleg greșit iar acțiunile care le considera ei ca autoapararea pot fi calificate ca ilegale și uneori ca infracțiuni.

De aceea pentru a evita careva riscuri ar fi bine să dați citire la informație detaliata care o gasiti in mediul online... mai detaliat cum funcționează autoapararea.

07 october 2021
  • Legal consultant

Buna dl. Victor, eu sunt de acord cu celea menționate de colegul meu dl. Andrei. Eu îți aduc la cunoștință ce spune Codul penal Articolul 36. Legitima apărare
(1) Nu constituie infracţiune fapta, prevăzută de legea penală, săvîrşită... mai detaliat în stare de legitimă apărare.
(2) Este în stare de legitimă apărare persoana care săvîrşeşte fapta pentru a respinge un atac direct, imediat, material şi real, îndreptat împotriva sa, a altei persoane sau împotriva unui interes public şi care pune în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public.
(3) Este în legitimă apărare şi persoana care săvîrşeşte fapta, prevăzută la alin.(2), pentru a împiedica pătrunderea, însoţită de violenţă periculoasă pentru viaţa sau sănătatea persoanei ori de ameninţarea cu aplicarea unei asemenea violenţe, într-un spaţiu de locuit sau într-o altă încăpere.

08 october 2021

Bastonul telescopic si sprayul lacrimogen sunt arme albe?

10 october 2021
  • Legal consultant

Nu Victor, nu sunt arme albe, în Codul penal nu se prevede un așa articol, dacă ai fost consultat de cineva, acest jurist e un aferist.

11 october 2021

Multumesc mult pentru raspunsuri. O sa caut baston la magazinele de arme.

11 october 2021

Am studiat legea de mai jos:
"Armă albă – obiect sau dispozitiv care poate pune în pericol sănătatea ori integritatea corporală a persoanelor prin lovire, tăiere, împungere, cum ar fi: baioneta, sabia, spada, floreta, cuţitul, arbaleta şi arcul;"
Bastonul pune in pericol sanatatea oamenilor prin lovire. De ce nu este considerat ca... mai detaliat armă albă?

12 october 2021