Minciuni in cererea de chemare in judecata

17 march 2022 45

Buna ziua. In cadrul procesului privind partajarea imobilului, fosta sotie a scris in cererea sa ca eu dupa divort niciodata n-am contribuit la intretinerea copilului. Aceasta este minciuna, am toate chitantele pentru platile efectuate prin banca. A mai scris ca din acest motiv sa plece cu copilul peste hotare. In realitate, ea o plecat la concubinul sau, cu care mai are un copil. Eu o pot da in judecata pentru minciuni de asa gen?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
La moment nu vă axați pe faptul tragerii la răspundere pentru declarațiile persoanei, cel mai bine să întocmiți o referință pe caz și să vă expuneți poziția cu anexa de probe și circumstanțele care vă întreptățesc și în temeiul căruia să puteți respinge acțiunea, sau să interveniți cu o acțiune... mai detaliat contrară cu solicitări proprii.

18 march 2022