Modalitate de incasare a pensiei alimentare

30 june 2022 95

Bună ziua. Primesc pensia alimentara a copiilor prin intermediul executorului judecătoresc. Acesta face transferul prin intermediul băncii pe card. Nu mai vreau sa primesc pensia pe card. As vrea s-o primesc prin posta, însă executorul refuza. Am eu dreptul sa fac cerere ca pensia sa nu vina pe card, dar la posta unde locuiesc de facto și nu acolo unde am viza de reședință? Banca îmi închide contul. Va mulțumesc.

Jurist comments 3

  • Legal consultant

Buna Inga, da desigur. Tu poți conveni cu ex. soțul să transfere banii așa cum dorești, dacă executorul o să te întrebe cum merg treburile, tu ai să-i prezinți bonurile de plată și n-o să poată executorul să intervină .

01 july 2022

Va mulțumesc domnule Mihail. Totuși cu soțul nu comunicam de 7 ani. Dar as vrea numaidecât pensia sa fie transferata prin posta. Dacă am dreptul sa cer de la executor judecătoresc, sub care forma o fac? Un model de cerere exista?
P.S. menționez ca doamna executor categoric refuza prin posta... mai detaliat sa îmi trimita. Vreau sa știu dacă am dreptul sa cer primirea pensiei de la executor prin posta?

01 july 2022
  • Legal consultant

Inga, executorul nu vrea, el n-o să poată să încaseze onorariul lui, Da, eu te înțeleg, dar trebuie să cauți o modalitate pentru a ieși la ex.soți, altfel nu se v-a primi, caută.

01 july 2022