Modificarea informației în certificatul de naștere

09 january 2020 86

Bună ziua. Tatăl meu este decedat, am vârsta de 18 ani și părinții au fost divorțați oficial. Vreau să nu am indicat nimic în certificatul de naștere la rubrica ”TATA”. Care este procedura? Unde trebuie să mă adresez? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Doar în cazul în care numele persoanei indicate la rubrica ”Tată” nu este tatăl biologic al copilului și nici nu l-a înfiat poate fi introdusă o acțiune în justiție privind contestarea paternității.
Din cele expuse de către Dvs nu reiese că persoana indicată la rubrica respectivă nu ar fi tatăl... mai detaliat Dvs și prin urmare nu există un temei pentru a solicita radierea numelui acestuia de la rubrica respectivă.

09 january 2020

Atunci rog să-mi dați un sfat, cum să procedez.
Tatăl, după divorț sa căsătorit cu altă femeie(în spațiul transnistrean), și a luat numele ei de familie.
Noua soție s-a căsătorit prima dată în 1985, care mai apoi în 1993 s-a divorțat (în Transnistria), căsătoria din 1985 este în registrele de stare civilă... mai detaliat din Republica Moldova, deoarece a fost în fosta URSS, iar divorțul din 1993 nu este. Dar când am vrut să înregistrez căsătoria tatălui cu a doua soție, ea (soția) în registru figurează ca căsătorită.
Din această cauză nu pot primi certificatul nou de căsătorie unde tatăl este cu noul nume de familie, și nici certificatul de deces.
Soția a doua nicidecum nu vrea să ajute, nu merge la discuții nicidecum, iar eu nu am nici un drept legal să scot din Transnistria extrasul cu privire la divorțul din 1993, și la fel să-l înregistrez în registrele de stare civilă din Moldova.

14 january 2020