Moștenire de la tatal biologic

27 april 2021 44

Buna ziua. Tatal meu biologic s-a dezis de mine când aveam 5 ani. Ulterior am fost înfiat de actualul meu tata si am trecut in familia lui. De la tatal biologic nu am primit nici pensie alimentara, nici alt fel de ajutor. Acum fiica tatalui biologic trebuie sa faca actele de moștenire deoarece el a decedat si cere careva acte de la mine sustinand ca asa ii cere notarul. Întrebarea mea este următoarea eu pot sa pretind la moștenire în această situație?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Nu aveți dreptul să pretindeți la moștenire deoarece, potrivit art. 44 al Legii privind regimul adopției stabilește: din momentul încuviinţării adopţiei, copilul adoptat pierde drepturile personale nepatrimoniale şi patrimoniale şi este exonerat de îndeplinirea obligaţiilor faţă de părinţii săi biologici şi de rudele acestora.

28 april 2021