Moștenire

12 february 2023 57

Bun[! Cinci luni în urma a decedat bunicul meu, iar tatăl meu a decedat 20 de ani în urmă. Acum mă sună bunica de câteva zile și spune că trebuie să facem niște acte pe casă. Despre ce poate fi vorba?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Tudor.
Probabil bunica a fost la notar și a deschis procedura succesorală in urma decesului bunicului.
Notarul identifică toți moștenitorii acestuia.
Dacă buneii aveau casă construită în timpul căsătoriei atunci fiecare din ei au dreptul la 1/2 cotă parte, adică jumătate din casă.
În urma decesului jumătatea de casă a bunicului urmează... mai detaliat a fi moștenită.
Urmează să moșteniți cota parte ce ar fi revenit tatălui dumneavoastră.
Dacă buneii nu mai au copii atunci casa va fi moștenită în felul următor: din jumătatea ce aparținea bunelului 1/4 îi revine bunicii iar 3/4 dumneavoastră.
respectiv veți avea dreptul la 37,5%din casa buneilor.
În cazul că buneii mai au copii, atunci aceste 37,5% vor fi împărțite în mod egal între toți copii.
Dumneavoastră trebuie să mergeți la notar pentru a lua certificatul de moștenitor cu care mergeți la Cadastru pentru a înregistra dreptul de proprietate după care deja decideți ce faceți mai departe cu această cotă parte.

13 february 2023