Mostenire cu un mostenitor peste hotare

20 december 2020 22

Buna ziua. Dupa decesul tatalui, au ramas 2 copii. Casa este scrisa pe tatal decedat. Unul din copii este pe loc si doreste sa inceapa procedura de perfectare a actelor de mostenire, insa sora se afla peste hotare. In caz ca ea nu poate face o procura pe frate, cum sa procedeze? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
cînd anume a decedat persoana?
în lipsa fratelui, sora este în drept să deschidă procedura succesorală, însă finalitatea acesteia depinde de data cînd a decedat persoana, în lipsa unei posibilități sau refuz, sau impedimente, cauza va demara în litigiu, astfel instanța de judecată poate soluționa capitolul cu lipsa uneia dintre persoane.

22 december 2020