Identificarea eventualelor conturi bancare incluse in masa succesorala

23 march 2021 62

Buna ziua! Mai intai, as dori sa-mi exprim recunostinta pentru ajutorul pe care l-ati oferit mereu! Va multumesc!
Intrebarea mea este urmatoarea. Am inceput procesul de succesiune la notar (tatal meu a decedat). Nu suntem siguri daca tatal la momentul decesului a avut conturi in banca. In trecut le-a avut. Cum se procedeaza cu verificarea daca exista aceste conturi? Notarul mi-a dat un certificat de calitate de mostenitor, spunindu-mi sa ma duc la fiecare banca si sa verific daca are conturi sau nu. La prima banca, m-au informat ca nu dau astfel de informatie decat la cererea notarilor. Va rog mult sa ma ajutati in gasirea adevarului. Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Legea 202 privind activitatea băncilor prevede la art. 97 ca informatia ce constituie secret bancar (la care se atribuie si informatia privind prezenta/lipsa conturilor deschise pe numele unei persoane), se furnizeaza de banca, în cazul decesului clientului băncii, la solicitarea moştenitorului acestuia, cu anexarea certificatului de... mai detaliat moştenitor, precum şi la solicitarea notarului care a deschis procedura succesorală, cu anexarea copiei certificatului de deces al clientului băncii.

**
Deci, banca nu va poate furniza in baza certificatului de calitate de mostenitor.

Procedura trebuie indeplinita de notar.

24 march 2021