Mostenire

04 august 2021 93

Bună! Mătușa mea a decedat 3 luni în urma. A fost bolnava grav de cancer. Sotul a îngrijit de ea. Cealaltă mătușa, sora ei, a contactat sotul și cerut cheile de la apartamentul pe care il avea in proprietate decedata. Acest apartament a intrat in proprietatea mătușii decedate pana la căsătorie și era și este dat în chirie, iar mătușa locuia in apartamentul soțului, care are și copii maturi din prima căsătorie. Unchiul meu e în dilema si nu crede ca apartamentul mătușii mele a fost lăsat moștenire surorii deoarece se prea înțelegeau. Unchiul meu e foarte surprins ca sora mătușii a cerut cheile și certificatul de deces. Cum sta el în fata legii? Ce trebuie să facă? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua.
Unchiul Dvs. urmează să meargă la notarul din regiune și să deschidă procedura de succesiune. Notarul va chema toți succesorii legali, va identifica bunurile și va explica cine și ce drepturi are asupra acestor bunuri.
Fără să văd documentele de proprietate, nu vă pot oferi mai multe detalii referitor la... mai detaliat drepturile asupra bunului.

06 august 2021