Moștenire

24 april 2019 97

Bună ziua. Mama a decedat pe data de 12.12.2018. Eu am mostenire din partea ei pentru casa si toate terenurile ce-i apartin. Cat timp am la dispozitie ca să trec toate documentele pe mine.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Dna Mariana

Aveți la dispoziție 6 luni din data deschiderii succesiunii care este data decesului persoanei(mamei Dvs.) pentru a vă adresa la notar în vederea deschiderii procedurii.
Dupa ce depuneți declarația de acceptare a succesiunii și toate actele ce le solicită notarul, iar la expirarea a 6 luni din nou mergeți... mai detaliat la notar pentru a închide procedura și primi certificatul de moștenitor.
Toate costurile procedurii succesorale în procedura notarială vi le comunica notarul la care va adresați.
Urmează să vă adresați la un notar din raza locului de aflare a celei mai mare părți din moștenire sau la locul deschiderii succesiuni(locul decesului persoanei).

24 april 2019