Moștenire ale copiilor din casatoria precedenta

18 november 2020 102

Bună. Ambii suntem la a doua căsătorie, avem un copil comun, dar ambii avem cate un copil din prima casatorie. In prezent deținem în proprietate comuna un apartament. Care sunt drepturile de moștenire ale copiilor din prima căsătorie și cum pot fi limitate aceste drepturi, în cazul în care unul din soți finanțează procurarea apartamentului?

Jurist comments 1

  • Advocate

Drepturile moștenitorului nu pot fi modificate sau limitate. Dvs. puteți să vă exprimați dorința succesorală prin întocmirea testamentului.

18 november 2020