Moștenire care nu a fost perfectată la timp

15 january 2022 112

Bună ziua. Mătușa lui tata a făcut testament pe numele tatalui astfel ca proprietatea ei sa rămână lui după decesul ei. Tata a avut grijă de mătusă pâna la deces, însă după decesul acesteia, tata nu a făcut acte pe proprietate. Peste un timp, a decedat și tata. Cum putem noi, copii să trecem moștenirea de la mătușa lui tata pe noi? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 5

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Primordial urmeaza sa va adresați la notar pentru a deschide procedura succesorală.
La caz, cînd anume au decedat ambii? Posibil v-a fi cazul sa va adresați in instanța de judecată pentru a vă restabili in termen, apoi veți putea deschide procedura la notar, ar fi bine de studiat mai in detaliu... mai detaliat toate datele pentru a oferi un răspuns mai amplu.

16 january 2022

Mătușa a decedat cu 7 ani în urmă(ea nu a avut soț,sau copii)
Tata a decedat acum 4 luni
Mulțumesc

16 january 2022
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Mergeți la centrele multifuncționale și solicitați certificat privind ultimul domiciliu a decedatului, daca vorbim de Chișinău va pot oferi un notar.

16 january 2022

Cu părere de rău ne aflam la nordul Moldovei, Soroca
Vă mulțumesc mult Dmn. Vitalie

16 january 2022
  • Advocate

....notarul poate constata faptul acceptării succesiunii de către tatăl Dvs. după decesul mătușii prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale, la prezentarea probelor corespunzătoare (certificat de la primărie, achitări de servicii comunale, achitări de impozite ș.a.) mai ales că merge vorba de testament și nu există alți moștenitori legali.............dacă... mai detaliat notarul nu dorește să constate aceasta, ce se întâmplă de obicei, puteți depune o cerere în procedură specială în instanța de judecată (taxa de stat 100 lei) pentru constatarea faptului acceptării succesiunii de către tatăl dvs. prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale.........deja cu hotărârea judecătorească vă duceți la notarul la care la moment deschideți procedură succesorală după decesul tatălui.........

16 january 2022