Mostenire cu copii din 2 casnicii

13 february 2020 72

Buna ziua. Tatal meu a decedat recent. Din prima casatorie ne are pe mine si sora. A fost recasatorit si are cu a doua sotie 2 copii minori. Actuala lui sotie incearca sa ne lipseasca de partea noastra. Cum sa actionam ca sa obtinem cota noastra parte din averea ramasa dupa decesul lui?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
ridicați certificatul de deces al tatălui, și împreună cu certificatele voastre de naștere și buletinele, mergeți la notar pentru a deschide dosar succesoral, cît mai rapid, acolo veți primi informații suplimentare în dependență de situație.

14 february 2020