Cerere pentru prelungirea termenului de acceptare a mostenirii deschise in 2018

02 february 2021 31

Persoana care a lasat testament a decedat in 2018. Mostenitorul testamentar abia acum depune cerere de prelungire a termenului de acceptare a succesiunii. Trebuie sa depuna cererea mentionata in temeiul art. 1519 din Codul civil in vigoare in 2018? Actualmente asa prevedere de prelungire cu 6 luni nu exista in lege. Multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Urmează să fie aplicate prevederile codului civil vechi adică care guverna la data deschiderii moștenirii, prin urmare moștenitorul urmează să se adreseze în instan de judecată să fie repus în termenul de deschidere a succesiunii după care cu hotărîrea respectivă se prezintă la notar deoarece un temei de prelungire... mai detaliat a termenului de acceptare a succesiunii nu există acesta fiind unul de decădere în speța respectivă.

02 february 2021