Moștenire deschisă după 10 ani

17 november 2019 116

Buna ziua. Spuneți-mi, va rog, dacă moștenirea nu a fost deschisă la timp, dar după 10 ani, ce suma se va achita la notar, fără judecată? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

În cazul în care moștenitorii nu s-au adresat la timp la notar, trebuie mai întâi să se adreseze în instanța de judecată în dependență de circumstanțele concrete ale cazului, după caz, fie în procedura specială în scopul constatării locului deschiderii și acceptării succesiunii prin intrarea în posesia de facto a... mai detaliat bunurilor, fie în procedura acțiunii civile împotriva notarului inaintînd pretenția de prelungire a termenului de acceptare a succesiunii.

Pentru detalii referitor la costul serviciilor unui notar vedeți Legea Nr. 271 din 27.06.2003 cu privire la metodologia calculării plăţii pentru servicii notariale.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=313068

17 november 2019