Mostenire distribuita fara acte

10 july 2020 80

Buna! Tatăl meu a decedat în 2013, iar mama nu a inregistrat nimic dupa ea. Eu nu am fost de acord cu distributia mostenirii - fiecare a luat ce a vrut, fără niciun fel de acte, au pornit construcții etc. Cum putem rezolva legal situatia?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Dosarul succesoral se deschide doar la notar in termen de 6 luni din data decesului urmind sa va adresați cu cerere, in cazul dumneavoastră, notatul ar putea refuza in deschiderea dosarului succesoral enunți d despre necesitatea de a va adresa in judecată pentru a recunoaște acceptare succesiunii prin intrarea în... mai detaliat posesie. Dupa obtinerea hotaririi fiind posibil deschiderea dosarului succesoral la notar, acolo deja va apreciați cine si la ce pretinde sau cum urmează sa se imparte bunurile daca nu sunt careva obiecții intre mostenitori.

11 july 2020
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Lilia!

De remarcat că, în pofta înregistrării bunurilor imobile/mobile numai pe numele tatălui, aceasta nu înseamnă că mama Dvs nu deținea 1/2 cota parte din acele bunuri.

Prin urmare, este necesar sa constatați și deținerea a 1/2 cota parte de către mamă, cu condiția ca bunurile date au fost dobândite... mai detaliat în timpul căsătoriei.
În consecință, 1/2 cotă parte ce a lăsat-o moștenire tatăl o vor moșteni în cota părți egale toți copiii acestuia, inclusiv soția.

Succes.

12 july 2020