Moștenire fără acte

31 july 2020 92

Buna ziua! Casa e pe numele tatalui care a decedat in 2001, cota de pamant ii pe numele mamei decedata in 2005. Suntem 4 copii ramasi in viata.Trei dintre noi dau acordul ca nu pretind la averea parintilor, iar unul doreste cota de pamant a mamei. Parintii nu au lasat testament. Cum de procedat in acest caz, fara d e al 4-lea copil?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Urma sa va așteptați la notar in termen de 6 luni de la data decesului pentru a moșteni.
La moment, notarul poate refuza sa deschida dosarul pentru a mosteni, urmind sa va adresati in judecata pentru a va repune in termenul de 6 luni, apoi sa fie posibil sa deschideți moștenirea,... mai detaliat contrar, nu sunteți proprietari si puteti pierde totul.
Lipsa unuia dintre mostenitori poate solutionata pe parcurs, urmează să incepeti cu ceva, iar cind veti ajunge sa mosteniti, atunci se va clarifica cu al patrulea frate, sunt posibilități.

01 august 2020