Moștenire fără testament

15 may 2023 95

Bună ziua! Soțul a decedat recent și i-a rămas casa moștenită de la părinții lui (decedați și ei). Noi suntem căsătoriți oficial și avem un copil comun, dar el mai are alți 2 copii din căsătoria anterioară. Spuneți-mi, vă rog, cine și cât moștenește?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Condolianţele mele.
Dumneavoastră ca soţ supravieţuitor moşteniţi 1/4 din avere iar 3/4 toţi copiii soţului în părţi egale, dacă sunt 3 copii le va reveni şi lor câte 1/4.

15 may 2023