Moștenire in favoarea mamei (soția decedatului)

16 march 2020 144

Tatal meu a decedat in decembrie 2019, acum pregatim actele pentru mostenire. Suntem 3 copii si toti ne aflam peste hotare. Intrebatea mea este: are nevoie mama noastra, pentru a intra in posesia mostenirii, de declaratie de renuntare la mostenire din partea fiecarui copil? Va multumesc pentru raspuns.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
La etapa actuală condițiile moștenirii sunt modificate substanțial. Intrat în posesie se consideră automat primul rang de moștenitor.
Faza e, daca in calitate de copii refuzați, masa succesorală ce urma să că revină, se va atribui copiilor, ulterior nepoților și așa mai departe, cu alți potențial succesori. Pe scurt e foarte... mai detaliat încurcat.
Pentru că mama sa devina unic proprietar al cotei ce a revenit tatălui, și a rezolva mai rapid cel mai bine să acceptați fiecare cotă ce va revine, ulterior sa o donație sau vinde-ți mamei. Aceste acțiuni pot fi efectuate inclusiv prin reprezentare(împuternicire prin procură) la notar.

17 march 2020