Mostenire intarziata

21 may 2021 33

Buna ziua! Sotul meu a decedat acum 2 ani si 6 luni. Ma intereseaza cine poate mosteni bunurile? Mentionez ca avem impreuna un copil? Care este procedura si cine poate pretinde la bunuri? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
La caz, moștenitor sunteți dumneavoastră și copilul,
Pentru a deschide dosarul succesoral urmează să va adresați la un Notar.
Posibil va fi necesar sa va repuneți in termenul de acceptare a succesiunii, deoarece in cazurile de deces de pină la 01.03.2019, moștenitorii urmează să se adreseze la notar in termen de 6... mai detaliat luni din data decesului persoanei.

21 may 2021