Moștenire întârziată

11 march 2021 33

Buna ziua. Bunica mea a decedat în 2003 și a lăsat moștenire testamentară pentru mine și unchiul meu (fiul său). Am aflat multi ani mai târziu că mama a semnat, la insistența unchiului meu care dorea sa devina unicul proprietar, un document prin care a renuntat din numele meu la partea mea de mostenire. Eu aveam doar 16 ani atunci. Întrebarea mea: mama avea dreptul sa semneze renuntarea la mostenire din numele meu, dacă eu sunt unul din moștenitori? Ce pot face acum să-mi recapăt moștenirea și dacă aș putea deschide arhiva de testamente. Mulțumesc mult pentru atenție.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Mama dvs. ca reprezentant legal putea să semneze declaraţia de renunţare la moştenire. O să fie cam dificil peste aşa o perioadă mare de timp să anulaţi careva acte.

11 march 2021