Mostenire lasata de sotul care a decedat in 2015

07 june 2021 89

Buna ziua. Vreau sa vand un imobil pe care l-am cumparat impreuna cu sotul in 2012. Sotul a decedat in 2015, fără sa lase testament. Avem doua fiice care acum au 34 si 32 de ani. Trebuie sa pornesc un proces de judecată sau se rezolva procedura la notar? Multumesc

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
În cazul persoanelor decedate pină la 01.03.2019, mostenitori urmau sa se adreseze la notar in termen de 6 luni din data decesului, daca nu ați facut acest lucru, urmează să restabiliti acest termen sau sa probați acceptarea succesiunii prin intermediul instanței de judecată.
Urmează a lua in calcul faptul ca mostenitori... mai detaliat sunteți 3, urmind a fi mostenită cota din imobil ce apartinea soțului adică 1/2, care urmează a fi determinată.
La caz daca toti mostenitorii sunt pe loc, determinarea o faceți de comun acord daca e posibil, daca sint plecați aveți nevoie de procurori in acest sens, daca cineva refuză, va adresați in judecată.
Pentru detalii mă puteți contacta.

09 june 2021