Moștenire mai complicată

14 august 2022 74

Bună ziua. Părinții mei sunt divorțați de 15 ani, dar n-au împărțit bunurile comune. Tata a decedat în februarie 2022, dar nu a lăsat testament. Mai am un frate care nu a ajutat cu nimic părinții, de fapt nu a comunicat cu părinții ultimii 10 ani. Sunt unica care i-a ajutat și continui să-mi ajut mama. Cum pot să preiau moștenirea tatălui, având în vedere că fratele e peste hotare și nu știu cum să dau de el.

Jurist comments 1

  • Advocate trainee
  • Other violations

Buna! Nu puteti de una singura sa preluati mostenirea, trebuie si fratele sa depuna declaratie de acceptare, in caz contrar mostenesc copii fratelui dvs., Fratele de peste hotare poate sa va elibereze o procura in care sa actionati din numele lui in acceptarea mostenirii. Vedeti ca procura trebuie si apostilata... mai detaliat in dependenta de tara de unde se emite procura, apoi tradusa. Acum nu este termen de acceptarere in mostenire, insa oricum trebuie sa intrati cu fratele in drepturile succesorale.

17 august 2022