Moștenire prin testament

02 may 2019 119

Bună ziua! Bunicul a lăsat testament, care a fost făcut în anul 2016. Acum ca el a murit, la deschiderea testamentului am aflat ca a lăsat tot ce avea unui frate de-al mamei, sau cum a spus notarul: ”testamentul este scris pe numele lui”. Prin urmare, nu a lăsat nimic mamei, cu toate că de la început s-au înțeles să împartă totul în jumate. Deci, se mai poate ceva de făcut în cazul acesta?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Este vorba despre ultima voință a defunctului, astfel dacă acesta este ultimul sau unicul testament lăsat integral în favoarea unchiului, nu este posibil de a schimba ceva, cu condiția că unchiul acceptă să moștenească, dacă refuză, atunci intervin succesorii legali(fară testament).
Articolul 2191. Noțiunea de testament
... mai detaliat Testamentul este actul unilateral, personal și revocabil prin care o persoană, numită testator, dispune, în una dintre formele cerute de lege, pentru timpul cînd nu va mai fi în viață.

02 may 2019