Moștenirea

21 february 2022 95

Bună ziua. Noi suntem trei copii, părinții sunt în viață ambii și doresc să-i dăruiască unuia dintre noi totul ce dețin. Eu sunt cu grad de invaliditate, am doi copii și toți trei suntem domiciliați în casa părinților . Întrebarea mea este daca ei pot fara acordul meu sa ma scoată de la domiciliu de acolo și să treacă toate bunurile unuia dintre frați?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună,

Ei sunt proprietarii bunului, prin urmare dețin drepturi exlusive asupra lui inclusiv decizionale. Astfel, la etapa actuala aceștia pot dona sau vinde bunul absolut cui doresc ei.

Astfel, situația se bazează mai mult pe buna Dvs înțelegere între rude fiind o situația de ordin moral.
Situația legală va putea fi impusă doar... mai detaliat in caz de decesul unuia dintre părinți care in lipsa unui testament se va deschide moștenirea legală unde toți frații veți moșteni în mod egal averea.

21 february 2022