Mostenirea conform CC inoit

02 november 2019 58

Salut! Matusa, neavand alte rude apropiate decat nepotii de pe frate si sora, a decis cu ceva timp inainte de deces (2015) sa intocmeasca la notar un testament pe casa din zona rurala pe numele unuia din nepotii de pe sora si un testament in privinta sumelor acumulate in contul sau bancar pentru alt nepot, de pe frate. Totul a fost intocmit inainte de modifcarile codului civil, si anume in 2015. Decesul a survenit dupa modificarile codului.
Nepotul de pe frate, care a mostenit sumele din contul defunctei, doreste sa mearga in instanta pentru a pretinde la o cota parte din casa mostenita prin testament de alt nepot (conform situatiei descrise). Care e pana la urma solutia? Logic, fiecare mostenitor avand testamentul sau, poate pretinde in limita acestuia, ori exista posibilitatea sa mearga in instanta cel cu pretentii pentru a cere si o cota parte din casa, pe langa banii din contul defunctei? Multumesc!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Fiecare dintre moștenitorii testamentari vor moșteni ceea ce li se cuvine în baza testamentului și doar în cazul în care rămân careva bunuri în masa succesorală, atunci la moștenire vor fi chemați moștenitorii legali în ordinea vocației succesorale pe care o au.
Este puțin probabil sa fie anulat testamentul pe casă.

03 november 2019

Va multumesc Dle Avocat

04 november 2019